XV Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2000
The 15th International Catholic Film and Multimedia Festival Niepokalanov 2000
Katolickie Stowarzyszenie Filmowe / Catholic Film Association
ul. Barska 2; 02-315 Warszawa, POLSKA
tel/fax. (+48-22) 823-44-89; (+48-22) 668-71-08
Internet:
www.warszawa.org.pl/niepokalanow
e-mail:
gutowski@waw.pdi.net
; NIP: 522-10-04-022;
Konto Bankowe: PBK IX O w Warszawie; ul. Nowogrodzka 50
nr 11101040-800990-2700-1-79
Biuro Festiwalu / Festiwal Office: Ośrodek Formacyjny Rycerstwa Niepokalanej Niepokalanów-Lasek ul. Teresińska 32;
tel/fax . (+48 - 46) 861 53 10 ; tel. (+48 - 46) 861 53 5

KOMITET ORGANIZACYJNY FESTIWALU (telefony ważne w dniach od 22 maja do 28 maja 2000 roku) Zygmunt Gutowski – dyrektor Festiwalu; prezes KSF tel. 0-604 771 582, tel. 0-602 126 206
o. Stanis
ław M. Piętka – Prezes Narodowy Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej tel.(0-46) 861 53 59
Andrzej Januszewski – wicedyrektor Festiwalu, redaktor naczelny Biuletynu tel. 0-603 343 899,
Wiesław Domagalski – wicedyrektor ds. organizacyjnych Festiwalu tel. 0-601 290 780
Romuald Lech Wierzbicki – wicedyrektor Festiwalu, sekretarz Jury tel. 0-602 344 885
Danuta Stachyra - kierownik Biur
a Festiwalu tel. 0-604 455 824
===================================================================

BIULETYN PRASOWY NR 2 Z DNIA 22 MAJA 2000 ENGLISH
Redakcja Biuletynu: tel. 0-603 343 899; e-mail:
gutowski@waw.pdi.net

Rozpoczął się XV Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2000.

.

Festiwal odbywa się w Ośrodku Formacyjnym Rycerstwa Niepokalanej Niepokalanów-Lasek w Teresinie, w ośrodku poświęconym jeszcze przez św. Maksymiliana Kolbego w 1939 roku.
Festiwal rozpoczął się Mszą św. Koncelebrowana przez ks. bp.Adama Lepy w asyście o. Jana Glinki z Białorusi, misjonarza franciszkańskiego z Turcji oraz o. Stanisława Piętki, po której nastąpiło oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem członków Komitetu Honorowego. Obecni był członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Marek Jurek, b. członek KRRiTV – Jan Szafraniec, Ministra Jacka Taylora, kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych reprezentował dyr. Grzegorz Mroczek, zaś przewodniczącego Kinematografii dyr. Jan Władysław Wojniłowicz i p. Barbara Słomczewska. Władze lokalne reprezentował wicestarosta Powiatu Sochaczewskiego – Jerzy Żelichowski, Wiesław Domagalski, wójt Teresina Marek Olechowski.
Festiwal otworzył białoruski film o twórcy słynnego poloneza Kleofasie Ogińskim pt. "Ale pozostała muzyka", zrealizowany przez Ryszarda Jasińskiego i Ludgardasa Giedravicusa.

Projekcje filmowe będą prowadzone w układzie tematycznym, i tak poniedziałkowe popołudnie poświęcone było męczeństwu Polaków w czasie drugiej wojny światowej, m.in. film o beatyfikowanych w ubiegłym roku męczennikach „Za Wiarę i Ojczyznę” Wandy Rollny, "Klucze pozostawić w drzwiach" Lecha Kujawskiego - o wysiedlaniu mieszkańców Gdyni w 1939 roku. Dokument pokazujący wiele mało znanych epizodów, w tym przekazywanie Sowietom ludzi pochodzących z kresów. "Piątka z Poznania" Jacka Komorowskiego o młodych męczennikach z Poznania, "Jedynaście klęczników" Ryszarda Jasińskiego i Ludgardasa Gedrawicziusa wpomnienie o niedawno beatyfikowanych siostrach z Nowogródka. Wieczór poniedziałkowy zaś był poświęcony osobie Prymasa StefanaWyszyńskiego m.in.w konkursie tegorocznym film "Słowa życia" Krzysztofa Żurowskiego o pracach nad zachowanie dziedzictwa Wielkiego Prymasa oraz film nagrodzony w 1996 roku "Lata więzienne Prymasa Wyszyńskiego" Edmunda Zbigniewa Szaniawskiego. Wydarzeniem będzie pierwsza ogólnodostępna projekcja skróconej wersji fabularnego filmu Teresy Kotlarczyk - " Prymas - trzy lata z tysiąca", który wejdzie na ekrany we wrześniu br.. Filmy ocenia międzynarodowe Jury pod przewodnictwem Jana Szafrańca. W skład Jury wchodzą reż. Elżbieta Konderak , członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Marek Jurek, ojcowie Stanisław Piętka - franciszkanin z Niepokalanowa i Christian J. Eeckhout - dominikanin z Belgii (przedstawiciel Międzynarodowej Katolickiej Organizacji Filmu i Audiowizji - OCIC), red. Jerzy Klechta, reż. Julian Kulenty, reż. Romuald Wierzbicki (sekretarz Jury) oraz laureat Grand Prix z roku 1998 - reż. Jurij Goriulow z Białorusi. Do oceny Jury przedstawiono 49 filmów w czterech kategoriach: filmy fabularne, filmy dokumentalne, programy katechetyczne i telewizyjne oraz filmy amatorskie. Łączny czas projekcji konkursowych - 26 godzin 20 minut. Filmy te zostały wybrane spośród 127 filmów przyjętych na Festiwal, informacje o których znajdują się w katalogu festiwalowym.

Programy poszczególnych dni obejmują projekcje poranne od godz. 9-tej, Mszę św. o godz. 12-tej, projekcje popołudniowe o godz. 14-tej, czas na refleksje o godz. 19-tej oraz projekcje wieczorne z rozmowami o filmach od godz. 19-tej 20.

We wtorek 23 maja rano i popołudniu - przedstawiane będą filmy o problemach ludzkiego życia, fascynacjach, zaangażowaniu w służbie dla innych. Wieczór będzie poświęcony prezentacji nowej polskiej wersji filmu ewangelizacyjnego "Jezus", przygotowanej specjalnie na rok Jubileuszowy 2000. W środę 24 maja Festiwal zaszczyci swoją obecnością Ksiądz Prymas i będzie przewodniczył Mszy św. o godzinie 12-tej. Przed południem pokazana zostaną filmy o tych, którzy oddawali krew i życie za Ojczyznę w latach 1939 -1956. Po południu będą filmy o Lednicy, o Woodstock w Żarach, o dramacie aborcji. Wieczorem zaś o św. Kindze i film "Papież Polak" refleksja o przesłaniu Ojca Świętego do Narodu Polskiego.

W czwartek przewidziany jest przyjazd biskupa Błażeja Kruszyłowicza, opiekuna Telewizji Niepokalanów. Dzień poświęcony będzie dalszym filmom nadesłanym z zagranicy tj. Irlandii, Rosji, Łotwy, Włoch, Zimbabwe, Czech, Taiwanu, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Belgii. Wieczorem będzie prezentowany belgijski film fabularny "Molokai" o Ojcu Damianie. W czwartek odbędą się także przesłuchania programów radiowych i nagrań muzycznych nadesłanych na Festiwal, a także stron internetowych.

Piątek będzie poświęcony spotkaniom, prezentacjom pozakonkursowym i pokazom filmów nagrodzonych w ubiegłych latach. W pątek odbędzie się także spotkanie członków Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego oraz Klubów Edukacja 2000, dla których Festiwal jest tradycyjnym miejscem spotkania, prezentacjom pozakonkursowym i pokazom filmów nagrodzonych w ubiegłych latach

W sobotę 27 maja o godz. 20.00 - uroczyste zakończenie w Warszawie z wręczeniem nagród w Muzeum Galerii Jana Pawła II fundacji Państwa Porczyńskich.

Biuro festiwalowe będzie czynne w Niepokalanowie Lasku przy ul. Teresińskiej 32.
Numer telefonu i faxu (046) 861-53-10. Serdecznie zapraszamy do udziału w Festiwalu.
Zapraszamy do Niepokalanowa i Warszawy.
Przypominam, że szczegółowe informacje o Festiwalu można znaleźć
w internecie na stronach www.warszawa.org.pl/niepokalanow (aj, zg)

Festiwal tradycyjnie już organizowany jest pod osobistym patronatem Prymasa Polski Józefa Glempa i Komitetu Honorowego, w skład którego wchodzą m.in. Premier Jerzy Buzek, Marszałek Sejmu Maciej Płażyński, Marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, parlamentarzyści, ministrowie, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych oraz świata nauki i kultury z kraju i zagranicy

.